A szerzői jog és a színészjogi védelem két különböző jogi koncepció, amelyek a színházi előadások terén különböző jogosultságokat és védelmet biztosítanak.
A szerzői jog a műalkotásokat védi, ideértve a színpadi műveket is. Ez azt jelenti, hogy az előadás szövege és zenei kompozíciója szerzői jogvédelem alatt áll, és csak a szerző engedélyével használható fel. Ez magában foglalja a dramaturgok, szövegírók és zeneszerzők jogait, akik a színpadi művet létrehozzák.
A színészjogi védelem viszont a színészek jogait védi az előadás során. Ez azt jelenti, hogy a színészeknek joguk van a saját előadói jogdíjukra és más hasonló jogokra. Ez a jog védi a színészeket attól, hogy mások felhasználják vagy kereskedelmi célokra használják fel az ő előadásukat.
A két jogi koncepció közötti különbség tehát az, hogy míg a szerzői jog a színpadi művet, annak szövegét és zenei kompozícióját védi, addig a színészjogi védelem a színészek előadásait és jogait védi. Mindkét jog védelmet nyújt a színházi előadások terén, de különböző jogosultságokra és védelmi mechanizmusokra vonatkozik.