A digitális korban a művészeti jogok területén számos új kihívás és lehetőség merül fel. Az internet és az új technológiák előrehaladása forradalmasította a művészeti ipart, de egyúttal megváltoztatta a szerzői jogok védelmének módját is.
Az egyik legnagyobb kihívás az online szerzői jogok megsértése. A digitális környezetben könnyebbé vált a művek másolása, terjesztése és felhasználása jogtulajdonosok engedélye nélkül. Az illegális letöltések és a kalózkodás jelentősége egyre nő, amely jelentős bevételkiesést okoz a művészeknek és a jogtulajdonosoknak. Az interneten történő terjesztés egyik legnagyobb kihívása az, hogy a digitális fájlok könnyen másolhatók és terjeszthetők, így nehezebb fenntartani a szerzői jogokat és kontrollálni a művek felhasználását.
Azonban a digitális korban számos új lehetőség is nyílt a művészek számára. Az online platformok, például a zenei streaming szolgáltatások, a videómegosztó oldalak és az e-könyv piac lehetővé teszik a művészek számára, hogy széles körben elérjék a közönséget és közvetlenül kapcsolatba lépjenek a rajongókkal. Az interneten történő terjesztés lehetőséget ad a művészeknek, hogy függetlenséget szerezzenek a hagyományos kiadóktól és közvetlenül ellenőrizzék a műveik felhasználását és értékesítését.
Ezenkívül a digitális korban új jogok és védelmi mechanizmusok is kifejlődtek. A Creative Commons licenc például lehetővé teszi a művészeknek, hogy saját szerzői jogi feltételeiket határozzák meg és engedélyezzék a műveik felhasználását. Az elektronikus vízjelek és más technológiák lehetővé teszik a művészek számára, hogy azonosítsák és védelmezzék a digitális műveiket.
A művészeti jogok védelmének digitális kihívásai és lehetőségei továbbra is fejlődnek a technológiai fejlődés és a jogi keretek adaptálása mellett. A jogi és technológiai megoldásokra való folyamatos törekvés létfontosságú a művészek és a jogtulajdonosok számára ahhoz, hogy megvédhessék műveiket és megfelelően értékesíthessék azokat a digitális korban.