A művészeti oktatásnak kulcsfontosságú szerepe van a személyiségfejlődésben. Az, hogy valaki művészeti tevékenységgel foglalkozik, lehetővé teszi számára, hogy kifejezze önmagát, felfedezze a kreativitását és fejlessze az egyéni hangját.
Az egyik legfontosabb szerepe a művészeti oktatásnak az önkifejezés lehetőségének biztosítása. A művészeti tevékenység, legyen az rajzolás, festés, zenélés vagy színjátszás, lehetővé teszi a diákok számára, hogy kifejezzék az érzéseiket, gondolataikat és tapasztalataikat. Ezáltal segít nekik megérteni és feldolgozni a világot, amelyben élnek, és segít nekik megtalálni a saját hangjukat.
Emellett a művészeti oktatás fejleszti a kreativitást és a problémamegoldó képességet. A művészeti tevékenységek során a diákoknak lehetőségük van új és egyedi ötletekkel előállni, különböző megoldásokat kipróbálni és kreatív problémamegoldó stratégiákat alkalmazni. Ezáltal fejlesztik a rugalmasságot és az alkalmazkodóképességet, amelyek fontosak a mindennapi életben és a munkahelyen is.
A művészeti oktatás továbbá segít a diákoknak fejleszteni a kommunikációs és közösségi készségeiket. A közös művészeti projektek során a diákoknak együtt kell dolgozniuk, együttműködniük és megosztaniuk az ötleteiket. Ezáltal megtanulnak másokkal együttműködni, meghallgatni mások véleményét és támogatást nyújtani másoknak. Ezek az ismeretek és készségek átjárják más területeket is az életben és segítenek sikeres kapcsolatokat kialakítani.
Végül, de nem utolsósorban, a művészeti oktatás örömöt és elégedettséget nyújt a diákoknak. Amikor valaki művészeti tevékenységgel foglalkozik, képes belemerülni az alkotás folyamatába és érzelmileg kifejezővé válni. Ezáltal növeli az önbizalmat és az önértékelést, és segít megtalálni az örömöt az alkotásban.
Összességében elmondható, hogy a művészeti oktatás számos pozitív hatással van a személyiségfejlődésre. Segít a diákoknak megtalálni és kifejezni önmagukat, fejleszti a kreativitást és a problémamegoldó képességet, fejleszti a kommunikációs és közösségi készségeket, valamint örömöt és elégedettséget nyújt. Ezért rendkívül fontos, hogy a művészeti oktatás helyet kapjon az oktatási rendszerben és minden diák számára hozzáférhető legyen.